Bij Noorderbreedte willen we bijdragen aan een duurzamere, gezondere en eerlijkere wereld. Bij alles wat we doen, houden we rekening met wat dit betekent voor mensen en onze planeet. Het tegengaan van verspilling speelt hierbij een belangrijke rol. Daarom werken we steeds meer volgens een circulaire aanpak: materialen en producten krijgen steeds vaker een tweede leven. Drie collega’s vertellen ons hier meer over.
“Binnen de afdeling Inkoop zijn we bezig ons inkoopbeleid steeds verder te verduurzamen,” vertelt Anja Zijlstra, inkoper en contractmanager. “Dat betekent dat we bewust kijken met wie we samenwerken en hoe we op die manier minder belastend kunnen zijn voor het klimaat. We onderzoeken bij al onze inkopen hoe we herbruikbare producten en diensten kunnen inzetten.” Anja legt uit dat de afdeling Inkoop hiervoor werkt met een zogenoemde ‘duurzaamheidstemplate’, waarop allerlei criteria staan, zoals de herbruikbaarheid van producten en de energiezuinigheid van het productieproces. Aan hoe meer criteria de leverancier voldoet, hoe duurzamer de inkoop is.
Soms ingewikkelde keuze
Anja is het er absoluut mee eens dat ook een zorgorganisatie als Noorderbreedte moet bijdragen aan het verkleinen van de CO2-uitstoot. “Elke kleine stap die we zetten, helpt. Samen kunnen we de aarde beter achterlaten voor de generaties na ons”, zegt ze. Ook in haar privéleven probeert ze duurzaam te zijn. Zo rijdt ze hybride en heeft ze haar jaren zeventig-woning geïsoleerd en voorzien van zonnepanelen.
“Duurzaam leven én inkopen is alleen niet altijd makkelijk”, vervolgt ze. “Als inkoper en contractmanager is het soms lastig om te beslissen met wie je verder wilt samenwerken. Zeker als er een groot verschil is tussen duurzaamheid en kosten, of duurzaamheid en kwaliteit. Waar kies je dan voor? Die keuzes kunnen soms best ingewikkeld zijn.”
Anja merkt ook dat de beslissingen op basis van het inkoopbeleid niet altijd door alle collega’s worden begrepen. “Bij sommige producten zeggen mensen dat ze die goedkoper kunnen aanschaffen, bijvoorbeeld bij de Action. Maar zo simpel is het niet. Vanuit Inkoop willen we ons ook aan de duurzaamheidscriteria houden, wat kan betekenen dat voor een iets duurdere, maar wel meer verantwoorde optie kiezen.”